Az álhírekről tényszerűen. 2. rész.

Olvasási idő: 3 perc

Gyakran bizonyos álhírek valamilyen összeesküvés-elmélethez vagy áltudományhoz kötődnek. Bizonytalan időszakokban, válsághelyzetekben ezek a típusú álhírek felerősödnek. Ezt látjuk napjainkban is a koronavírus járvánnyal kapcsolatosan.

Az ember szeret összefüggéseket megállapítani és olyan helyzetben tudni magát, amikor úgy érzi, átlátja a helyzetet, kontrollája az eseményeket. Ezt az álhírgyárosok és összeesküvés-elmélet kitalálók gyakran megpróbálják kihasználni.

Oltástagadó és ismert online konteógyárakban felkapott sok egyéb hasonló elmélet mellett hogy pl.: A koronavírust Bill Gates szabadította az emberiségre.[1] Több esetben egymástól független eseményeket kapcsolnak össze. Pl. az valós hír, hogy Bill Gates egyik alapítványa koronavírussal kapcsolatos kutatásokat támogat. Az viszont egy fals következtetés, ill. nem valós kapcsolat, hogy … az ellenszert 2015-ben már meg is találták, csak nem hozták nyilvánosságra az eredményt…. A vírus kitörését szándékosan a kínai újévre időzítették, amikor a Netflixen a Pandémia című sorozat is megjelent. …. Valójában az anyagi haszonért cserébe szabadították rá a vírust az emberekre és azért, hogy a kínai gazdaság megroppanjon…

Ilyen és ehhez hasonló álhírekbe, vlog- és blogbejegyzésekbe lépten-nyomon beleakad az ember.

Az alábbi ábra alapos tanulmányozása és hírolvasási szokásainkon való elgondolkodás után már kisebb eséllyel tudnak minket becsapni.

Áltudományoknak azokat a gondolat- és eszmerendszereket nevezzük, amelyekre a fizikához, a biológiához és a kémiához hasonlatos tudományokként tekintenek sokan, ám azok a tudományosság fogalmának és követelményeinek valójában nem felelnek meg. Legfőbb vonásuk, hogy következtetéseik nem körültekintő vizsgálatokon és valós bizonyítékokon alapulnak. A vizsgálati módszerek nem elég alaposak és körültekintőtek. Az áltudományos írások jelentős része végül valamilyen szolgáltatást vagy terméket szeretne értékesíteni.

Néhány ismertetője az áltudományos írásoknak:[2]

  • Összetett problémákra egyszerű megoldásokat kínálnak (pl. „Már rövid távon is látványos változásokat eredményez!”).
  • Indokolatlanul használják a nagybetűs írásmódot (pl. „AZ ORVOSOK ELHALLGATJÁK EZT A FAJTA TUDÁST!”).
  • Nem sorolnak fel szakszerű hivatkozásokat, ellenben sok mondatot kezdenek így: „A tudósok bebizonyították, hogy…”.
  • Feltűnő, szenzációhajhász nyelvezetet használnak (pl. „Ezt nem fogod elhinni…”).
  • Nincsenek elmarasztaló hozzászólások és negatív kritikák.
  • Rossz a helyesírás és furcsa a megfogalmazás.
  • Sok az érzelmekre ható, erőteljes kép.

Nem minden esetben az értékesítés a fő cél, sokan a megosztással is „megelégednek”, amivel végül az oldal forgalmától várnak jövedelmet. Ezért is terjednek a koronavírus megelőzésével kapcsolatos teljesen légből kapott, hamis hírek.[3]

Az alábbi ábra segíthet eldönteni, hogy egy tudományos kutatásról szóló hírnek érdemes-e hinni vagy sem.

Hiteles tájékoztatást nyújtó források a koronavírus járvánnyal kapcsolatosan

Információk első kézből:

 Tájékoztatók PTE polgárok számára:

 Néhány ellenőrzött hírforrás:

https://index.hu/…/koronavirus_magyarorszag_fertozottek_ja…/

https://hu.euronews.com/live

https://www.bbc.com/ (angol)

A témához kapcsolódó könyvajánló:

 

 

 

 

 

 

 

Krekó Péter: Tömegparanoia. Athenaum Kiadó, 2018.

 Internetes források álhír témában:

  1. Veszelszki Ágnes: Az álhírek extra- és intralingvális jellemzői = Századvég 2017. 84: 51–82. https://www.researchgate.net/publication/318990136_Veszelszki_Agnes_2017_Az_alhirek_extra-_es_intralingvalis_jellemzoi_Szazadveg_84_51-82
  2. Koronavírus idején még veszélyesebbek az álhírek = Nepszava.hu (2020.03.18)                                        https://nepszava.hu/3071291_koronavirus-idejen-meg-veszelyesebbek-az-alhirek
  3. Molnár Csaba: Veszélyes “jótanácsok” terjednek a koronavírusról a Facebookon = index.hu (2020.02.27.) https://index.hu/tech/hoax/2020/02/27/veszelyes_orultseg_terjed_a_koronavirus.rol_a_facebookon._ne_higgyen_neki/.

 

[1] https://pcblog.atlatszo.hu/2020/02/28/koronavirus-a-dezinformacios-univerzumban/

[2] https://mindsetpszichologia.hu/2018/06/29/igy-vedekezz-az-altudomanyok-ellen-eletet-menthet/

[3] https://index.hu/tech/hoax/2020/03/18/21-no-az-egeszsegugyert-koronavirus-magyarorszag-orvos-tevhit/

Leave a Reply

Köszönjük WordPress! | Sablon: Baskerville 2, Anders Noren fejlesztésében.

Fel ↑