Könyvtári adatbázis portálunkon számos, tanuláshoz, kutatáshoz megkerülhetetlen magyar és nemzetközi folyóiratot és e-könyvet tartalmazó adatbázishoz biztosítunk hozzáférést.
Szolgáltatásunk proxy-n keresztül otthonról is elérhető. Cikkünkben azokból az adatbázisokból válogattunk, melyek az orvostudományi, élettudományi tanulmányokat folytató hallgatók számára lehetnek kiemelten hasznosak.
EDS (EBSCO Discovery Service)
A legelső, amivel érdemes megismerkedned, az az EDS, vagyis az EBSCO Discovery Service. Ez a közös nagy kereső, ami egyszerre keres a könyvtár katalógusában és adatbázisaiban. Felülete magyar, de érdemes benne angolul is keresni, mert úgy több találatot ad!
Ha egy cikk után kutatsz>>>
ezt az oldalt nyisd meg! Ahol az alábbi „full text” jelzéseket látod, rögtön tudod olvasni a teljes szöveget is.
Ha e-könyvet vagy folyóiratot keresel>>>
akkor kezdj ezzel az oldallal! A teljes szöveget a „Full Text Access” felirat után lévő névre kattintva éred el, amit pirossal kiemeltünk az alábbi képen!
Orvosi adatbázisok, melyeket az EDS lefed
1. PubMed/Medline
A világ legelterjedtebb, bárhonnan szabadon használható orvosi adatbázisa. A tételek nagy részénél elérhető a teljes szöveghez vezető link is.
2. Akadémiai Kiadó Orvosi Folyóiratcsomag
Magyar nyelvű, négy kurrens és hat archív – megszűnt – orvostudományi folyóirat teljes szövege olvasható rajta.
3. ClinicalKey
Az egyes tünetekre, betegségekre, gyógyszerekre vonatkozó legfrissebb eredményeket tartalmazza, emellett 600 folyóirat és 1000 e-könyv teljes szövegéhez is hozzáférést biztosít.
Tipp: Ha nincs nálad a Sobotta, itt megtalálod angolul.
4. Lippincott Williams & Wilkins (LWW)
250 folyóiratból és 1100 e-könyvből álló, teljes szövegű gyűjtemény, ami az orvostudomány valamennyi területét lefedi.
5. UpToDate
A világ számos országában használt, elismert orvosi adatbázis, bizonyítékokon alapuló klinikai döntéshozatalt támogató rendszer. A találatokat a keresés után jobb oldalon, a zöld „UpToDate” logóra kattintva tudod elérni.
6. Embase
Rendkívül kifinomult keresési lehetőségekkel rendelkező orvosbiológiai adatbázis. 1947-től napjainkig több mint 31 millió tételt tartalmaz az orvostudomány különféle területeiről, melyek nagy részénél elérhető a teljes szöveg is. A találatokat a keresés után jobb oldalon, az „Embase” logóra kattintva tudod megnyitni!
7. Magyar Orvosi Bibliográfia (MOB)
A bibliográfia közel 120 magyar orvosi szakfolyóirat cikkeit dolgozza fel 1990-től kezdődően. A tételekhez nem tartozik teljes szövegű elérés. A találatokat szintén a keresés után jobb oldalon, a „Magyar Orvosi Bibliográfia” feliratra kattintva tudod megnyitni.
Tipp: Ha magyar e-könyveket keresel, hasznos lehet a Typotex Kiadó és az Akadémiai Kiadó gyűjteményét is megnézned.
Még többet az orvosi és élettudományi adatbázisokról
»»» Ha bármi kérdésed adódna az adatbázisokkal kapcsolatban, keresd könyvtári adatbázis referenseinket az alábbi elérhetőségeken:
Bedő Márta (bedo.marta@lib.pte.hu)
Ésik Szabolcs esik.szabolcs@lib.pte.hu)
»»» Témába illeszkedő könyvtári tréningjeinkre folyamatosan jelentkezhetsz, hogy könnyebben el tudj igazodni az adatbázisok útvesztőjében. Jelenleg a
valamint a
tréningeket ajánlunk; várjuk jelentkezésedet a linkek alatti elérhetőségek valamelyikén!
»»» Iratkozz fel Iris adatbázis hírlevelünkre, melyben folyamatosan tájékoztatunk új, tesztelhető adatbázisainkról.
»»» Ha még nem tetted meg, kedveld facebook oldalunkat, ahol nem csak adatbázis-információkkal látunk el, de hívunk könyvtári rendezvényeinkre, szolgáltatásaink kipróbálására is!