Túlélő tippek a vizsgaidőszakra

Olvasási idő: 3 perc

Itt a vizsgaidőszak, és bár a jó idő hívogató, most a tanulásé a főszerep. Mutatunk néhány tippet, hogy könnyebben vedd az akadályokat.  

A vizsgaidőszak mindig komoly kihívás, a stressz és a megfelelési kényszer ilyenkor nagy nyomást helyezhet rád is, de ha sikerül kialakítanod egy olyan tanulási rutint, ami neked beválik, az nagyon sokat segíthet abban, hogy könnyebben átvészeld ezt az időszakot. Ebben szeretnénk most támogatni téged. 

Rengeteg olyan apró trükk és tipp van, amit könnyedén beépíthetsz a napjaidba, hogy gördülékenyebben menjen a vizsgákra való felkészülés. Szeretnénk megmutatni azt is, hogy a könyvtár hogyan tud ebben a segítségedre lenni. 

Tanulási alapok  

Az első lépés a mentális nagytakarítás és a felkészülés elkezdése. Nézd át a jegyzeteidet, még ha nem is kezded el rögtön memorizálni, már az is sokat számít, ha rendszerezed őket, megkeresed a szükséges szakirodalmat, és kijegyzeteled őket. Ha ez kész, utána készíthetsz tanulókártyákat, illetve rendszerezheted a különböző tantárgyak anyagát. Bátran használj színeket, és építsd fel a jegyzeteidet úgy, ahogy neked logikus – így később sokkal könnyebben tudod felidézni a tananyagot.  

A könyvtárban mindezt csendes, nyugodt környezetben teheted meg. Vannak tanulófülkék és csoportos tanulószobák is, így megtalálhatod azt a helyet, ahol a leghatékonyabban tudsz tanulni – akár egyedül, akár barátaiddal.  

Ha a könyvtárban tanulsz, a szakirodalmak is szó szerint karnyújtásnyira lesznek. Ráadásul otthonról is elérheted az online adatbázisainkat a honlapon keresztül, így akkor is hozzáférsz a szükséges anyagokhoz, ha éppen nem tudsz bejönni. Ezzel is szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy minél könnyebben hozzájuss a megbízható, hiteles forrásokhoz. 

Ezenkívül, ha bármilyen kérdésed lenne – akár a könyvtár működéséről, szakirodalmakról vagy a szolgáltatásokról –, nyugodtan írd meg nekünk a honlapon található Chat a könyvtárossal szolgáltatásunkon keresztül, ahol kollégáink szívesen segítenek neked gyors és pontos válaszokkal. 

Hatékony tanulási módszerek 

Miután már rendet tettél a jegyzeteid között, érdemes elgondolkodni azon is, hogy hogyan tanulsz. Mert nem mindegy, hogyan sajátítod el az anyagot – nemcsak az időd, de az energiád is véges. 

Az egyik leghatékonyabb módszer az aktív felidézés. Ahelyett, hogy újra és újra elolvasod az anyagot, próbálj meg visszaemlékezni rá – például kérdés-felelet formájában, tanulókártyákkal. Így az agyad sokkal mélyebben rögzíti az információkat, és mélyebb megértést érhetsz el. 

Szintén hatékony technika a térbeli ismétlés, ami azt jelenti, hogy több napra elosztva ismételsz – nem egy éjszaka alatt próbálsz mindent „bepakolni”. Iktass be rövid ismétlő alkalmakat, különböző napokon. Készíthetsz hozzá saját tanulási ütemtervet is, amit a könyvtár csendesebb zónáiban nyugodtan végigvihetsz. 

Ha nehezen tudsz fókuszálni, és könnyen elkalandozik a figyelmed, érdemes kipróbálni a Pomodoro-technika nevű időbeosztást: 25 perc intenzív tanulás után  iktass be 5 perc pihenőt. Ez segít fenntartani a figyelmet, és nem merülsz ki annyira.  

Pihenés és mentális feltöltődés 

Ne feledkezz meg a pihenésről és a mentális feltöltődésről sem! A tanulás közben is fontos, hogy időnként kikapcsolódj, ebben már egy kis környezetváltozás is sokat segíthet. A könyvtárban nemcsak nyugodt tanulókörnyezetet találsz, hanem feltöltődésre is lehetőséged van: kipróbálhatod a stresszoldó színezőinket, vagy egyszerűen feltöltődhetsz a természetes fényben és a zöld növények nyugtató környezetében. Ha pedig társaságra vágysz, tanulhatsz együtt barátaiddal a közösségi tereinkben. 

Ha a tanulás végén találsz egy könyvet, amit szívesen hazavinnél és otthon is olvasnál, a Tudásközpontban automata kölcsönzőinkkel gyorsan, egyszerűen kikölcsönözheted, amelyet később visszahozni is ugyanilyen könnyű lesz. 

Ha elakadnál bármiben – például a szakirodalom-keresésben, a források hitelességének ellenőrzésében vagy akár a hivatkozások elkészítésében –, kérdezz bátran! Könyvtárosaink szívesen segítenek, akár személyesen, akár online. 

Az egyetemi könyvtárban azon dolgozunk, hogy ne csak könyveket biztosítsunk, hanem biztonságos, támogató és inspiráló hátteret is nyújtsunk a tanulásodhoz.  

Legyen ez a vizsgaidőszak fókuszált, kiegyensúlyozott – és hozza meg számodra a sikert, amire készültél! 

 

 

Leave a Reply

Köszönjük WordPress! | Sablon: Baskerville 2, Anders Noren fejlesztésében.

Fel ↑