A megfelelő folyóirat kiválasztása fontos tényező abban, hogy kutatásunk publikálásával a számunkra kívánt hatást érjük el. Éppen ezért érdemes figyelembe vennünk néhány szempontot a kézirat beküldése előtt.
Hogyan válasszunk folyóiratot?
Keressünk a könyvtár által előfizetett multidiszciplináris vagy tudományterületi adatbázisok folyóiratlistái között!
A Scopus, a Web of Science, a MEDLINE és a DOAJ (előbbi háromhoz otthonról a könyvtárunk hálózatán keresztül hozzáférhet, míg utóbbi ingyenes szolgáltatás) minőségi kritériumok mentén válogatja listájára a folyóiratokat. Mivel szűrik a publikálásra veszélyt jelentő predátor kiadványokat, ezért az általuk indexelt folyóiratok megbízhatóak.
Könyvtárunk nemzetközileg elismert kiadók folyóiratcsomagjaira is előfizet (ízelítőként: Elsevier, Springer, Nature, Wiley, American Chemical Society), éppen ezért adatbázis portálunk segítségével számba vehetjük a lehetőségeinket és a szolgáltatók honlapján tematikusan is kereshetünk.
Óvakodjunk a predátor kiadványoktól!
Ne feledkezzünk el a folyóirat-kiadásban jelenlévő predátor praktikákról. Mindig ellenőrizzük, hogy a periodika, ahol a cikkünket meg szeretnénk jelentetni, eleget tesz-e a tudományosság kritériumainak.
Ha a folyóiratot nem listázza egyetlen nagyobb könyvtár vagy indexelő adatbázis katalógusa sem, akkor használjuk a korábban már bemutatott Think.Check.Submit oldalt, ami segítséget nyújt a predátor kiadványok felismerésében. Fenntartással kezeljük azokat a kiadókat és folyóiratokat, melyeket néhány évvel ezelőtt Jeffrey Beall predátor tevékenység gyanúja miatt gyűjtött össze. (A predátor kezdeményezésekről itt és itt írtunk bővebben.)
Keressünk az absztraktunkkal!
A nagy kiadóvállalatok, mint például az Elsevier és a Springer több ezer folyóirat kiadásával foglalkoznak. Itt a releváns folyóirat kiválasztása még a tudományterület szerinti szűkítéssel is nehézkes lehet. Erre megoldást jelentenek az Elsevier Journal Finder és a Springer Journal Suggester ingyenes szolgáltatásai, valamint a SJFinder, ahol nem kell mást tennünk, mint megadni a cikkünk címét, az absztraktot, a kulcsszavakat és a kutatási téma szakterületét. A felületek ezen paraméterek alapján azonnal ajánlanak számunkra folyóiratokat.
A Clarivate Analytics szintén ingyenes, de regisztrációhoz kötött EndNote nevű szolgáltatása hasonló módon, a cím és az absztrakt szövegét vizsgálva keres a Web of Science által indexelt folyóiratok között.
Ha sikerült kiválasztani a folyóirato(ka)t
Ismerjük meg!
A folyóirat honlapján keressük a következő menüpontokat: Aims and Scope, Focus, Instructions for Authors vagy a Guide for Authors. Ezek mindegyike hasznos információkat ad a folyóirat:
- célkitűzéseiről,
- a kutatási témákról, amiknek eredményeit megjelentetik,
- a célközönségről, akiket el akarnak érni,
- az adatbázisokról, amelyek indexelik,
- a megjelentetett cikkek típusairól,
- a formai követelményekről,
- a lektorálás folyamatáról,
- a megjelentetés gyorsaságáról,
- az open access publikálás költségeiről és
- a szerzői jogi követelményekről.
Tartsuk szem előtt a következőket!
A folyóirat profilja
A kézirat beküldése előtt ismerjük meg a folyóirat által megfogalmazott célokat és az elérni kívánt olvasói kört. Gondoljuk át, hogy az általunk végzett kutatás kiknek szól. Tájékozódjunk arról, hogy mely szakterület(ek) kutatási eredményeit publikálják. Vizsgáljuk meg, hogy a saját kutatásunk összhangban áll-e a leírtakkal.
Formai követelmények
Nézzük meg, hogy az általunk írt cikk felépítése eleget tesz-e azoknak a kritériumoknak, amiket a szerkesztőbizottság megfogalmazott. Vizsgáljuk meg, hogy cikkünk illeszkedik-e azokhoz a cikktípusokhoz, amelyeket a folyóirat közöl. Ügyeljünk rá, hogy a beküldött cikk hivatkozási jegyzéke, a táblázatok, diagramok és grafikonok az elvárt formában jelenjenek meg. Ne felejtsük el csatolni a kísérő levelet (cover letter), amiben röviden leírjuk a kutatás hátterét és a kapott eredményeket, valamint, hogy miért lehet érdekes az olvasónak, miért illeszkedik a folyóirat témáihoz.
Hagyományos vagy open access cikk
Gondoljuk végig, hogy milyen előnyökkel jár, ha open access módon jelentetjük meg a cikkünket. Nézzük meg, hogy az intézményünk biztosít-e open access támogatást, és ha igen, akkor milyen folyóiratokban és feltételek mellett.
Tudományterületi sajátosságok
Figyeljünk a tudományterületi sajátosságokra. Nem biztos, hogy mindig a legmagasabb presztízs értékkel rendelkező folyóirat kiválasztásával érjük el a legnagyobb hatást. Ha csak a minősítő mutatók alapján döntünk, könnyen megfeledkezhetünk a célközönségről és a folyóirat profiljáról.
Felhasznált források:
Leave a Reply